Ліцензія

МОЗ України №574/0/14-19

slide
Професійне лікування алкоголізму
  • Ми займаємося лікуванням алкоголізму більше 15-ти років
  • Ми зібрали кращу команду професіоналів
  • Ми ліцензоване Міністерством охорони здоров’я заклад
  • Ми застосовуємо найефективніші сучасні методики
  • Ваша проблема має рішення у нас в клініці

pic

Гарантована допомога навіть у найважчих випадках!

Клініка НЦ "ПРИВАТ КЛІНІКА"

працює цілодобово без вихідних
pic
Plagiarism checker

Психоз – симптоми, види та лікування

Психоз – це прогресуюче психічне захворювання. Захворілий перестає адекватно сприймати навколишнє, змінюється його поведінка, реакції, психоемоційне тло. Людина дивно, неадекватно реагує на те, що відбувається, її емоції стають надто сильними. Помітивши подібне дивацтво необхідно якомога раніше отримати професійну консультацію, оскільки це може свідчити про розвиток важких психічних проблем – шизофренії, деменції, білої гарячки.


Симптоми психозу

До появи відхилень призводять збої у функціонуванні нейронів. Сучасний темп життя стає причиною стресів, справлятися з якими люди намагаються за допомогою алкоголю чи наркотичних засобів. Це спричиняє порушення мозкового кровообігу, кисневе голодування, нестачу харчування. Нейрони починають менш ефективно передавати імпульси, страждає центральна нервова система.

Причини психозу бувають різні:

  1. Ендогенні – неврологічні, ендокринні захворювання, нестача вітамінів, стани, що викликають сильні болі (онкологія, виразка, остеоартрит), генетична схильність.
  2. Екзогенні – стреси, інтоксикація етанолом, медикаментами, наркотиками, інфекції, психотравми.
  3. Органічні – злоякісні новоутворення у мозку, інсульти, травми голови.

Перше, що має насторожити близьких, – нетипова поведінка людини. Вона стає незвично діяльною, метушливою, або, навпаки, байдужою до всього, відчуженою, загальмованою. Ознаки психозу також можуть виглядати як параноя – хворому здається, що за ним стежать, він викликає поліцію, боїться, що його отруять, відмовляється від їжі. Психоз має симптоми, які завжди помітні відразу. Вони можуть виглядати як нездорові ревнощі, дратівливість на співробітників. Лікарі рекомендують звернути увагу на зміни у мовленні – воно може стати хаотичном, плутаним. Спостерігається емоційна нестабільність, перепади настрою, душевне піднесення змінюється похмурістю буквально за лічені хвилини.

Важливо помітити розвиток захворювання якомога раніше, тоді впоратися буде легше, терапія вимагатиме менше часу, сил. Симптоми психозу наростають поступово, спостерігається таке:

  1. Нав’язливі ідеї – маячні думки, які не відповідають реальності. Хворому може здаватися, що його переслідують, хочуть вбити.
  2. Маніакальні прояви – агресивність, різка тяга до спиртного, наркотиків, нерозбірливість у статевих зв’язках.
  3. Перепади настрою.
  4. Зорові, слухові галюцинації. Людина чує голоси, їй здається, що предмети у кімнаті стоять не на своїх місцях.
  5. Емоційні порушення – захворювання призводить до того, що людина стає емоційно холодною, не здатною проявляти почуття.

Напад психозу можуть спровокувати емоційні потрясіння, зміна клімату під час відпустки, фізичні навантаження. Не варто відмахуватись, ігнорувати тривожні ознаки. Загострення може призвести до суїциду.

лікування психозу


Види психозу

Постраждати можуть різні ділянки головного мозку, від цього залежить, який саме розвинеться тип захворювання. Можливі такі види психозу:

Депресивний

Проявляється наступними симптомами – нав’язливі ідеї, депресивні настрої, зацикленість на якихось подіях. Хворий може перервати спілкування із друзями, родичами, відмовлятися від їжі, робити спроби суїциду. Постійний занепад сил, знижений настрій викликає відчуття спустошеності, апатію, бажання заснути та не прокидатися, померти.

Фізично може проявлятися непосидючістю, втратою м’язової маси, соматичними порушеннями (задишка, перепади тиску, лихоманка, серцебиття, шкірні проблеми, запори, безсоння).

Необхідна обов’язкова лікарська допомога, оскільки найстрашніше при такому типі захворювання – завдання людиною каліцтв самому собі, самогубство. Якщо лікар-психіатр розуміє, що людина може зашкодити собі або оточуючим, він запропонує госпіталізацію.

Істеричний

Є наслідком сильних потрясінь через смерть близьких людей, війни, катастрофи, отримання звістки про невиліковне захворювання. Виявляється пригніченістю, плаксивістю, ступором, маревними фантазіями. Поступово переживання слабшають, настає полегшення, людина одужує.

Потрібна професійна допомога, оскільки вихід із цього стану може відбуватися довго, негативно відображаючись на здоров’ї. Можливі розвиток помилкового недоумства, коли людина неспроможна згадати свого імені, не орієнтується у просторі, неспроможна виконати елементарних дій.

Ще один прояв – пуерилізм. Людина починає поводитися як дитина, говорити дитячим голосом, шепелявити, грати в ляльки, машинки. Вони всім незадоволені, туплять ногами, надувають губи.

Важка форма цього типу психозу – реактивний параноїд. Може виникнути в обстановці воєнного конфлікту через переїзд в іншу країну, кримінального переслідування. Людина зациклюється на ситуації, що травмує, бачить небезпеку в діях оточуючих, її мучать кошмари, можуть початися галюцинації.

Можливі вегетативні прояви – підвищення температури, аритмія, пітливість, перепад тиску. Симптоми можуть спостерігатися протягом одного року та більше.

Маніакальний

Характеризується постійно піднятим настроєм, який не відповідає реальній ситуації, оптимізмом, ейфорією, гіперактивністю. Людина не контролює свою поведінку, робить необдумані вчинки, може витратити всі заощадження, брати кредити. Характерна одержимість якоюсь думкою, людина прагне реалізувати свою ідею, не усвідомлюючи, що вона може бути нереалістичною.

Якщо над-ідеї виходять з-під контролю, витісняють решту з життя людини, заважають оточуючим – необхідне втручання фахівців. Хворий може стати нерозбірливим у зв’язках, у нього відбуваються відхилення у розумовій діяльності. Самостійно з цього стану хворий не вийде, тому що навіть не усвідомлює своєї ненормальності, заперечує факт хвороби, почувається добре.

Гострий

Розлад, у якому навколишнє оточення, події, власне поведінка перестають адекватно сприйматися людиною. Виникають галюцинації, маячні ідеї, пацієнти чують голоси, неправильно сприймають реальні об’єкти. Їм може здаватися, що на них направили пістолет, хочуть вбити.

Причинами розвитку хвороби можуть стати психічні відхилення (шизофренія), прийом наркотичних засобів, ситуація, що травмує. На першому етапі проявляється порушеннями сну, тривожністю, схильністю надавати речам, що відбуваються, магічний, сакральний сенс.

Поступово ситуація посилюється. Людині може здаватися, що його переслідують, прослуховують квартиру, вона може ховатися, перестати спілкуватися, виходити на вулицю, ховатися у шафі, ванній кімнаті.

Розлад часто призводить до самогубств, завдання хворим тілесних ушкоджень самому собі, порізів, опіків. Запідозривши недобре важливо не відмахуватися, вчасно залучити фахівців, оскільки може статися непоправне.

Реактивний

Є реакцією на психічну травму, таку ситуацію, як карне покарання, розрив відносин з коханою людиною, смерть близьких, стихійне лихо. Стан зворотній, за своєчасної допомоги людина повертається до звичного, нормального життя.

Реактивний психоз може виявлятися такими станами:

  1. Пуерилізм – відбувається регрес психіки рівня дитини. Змінюються поведінка, мова, емоції, людина стає безпорадною, потребує підвищеної уваги до себе.
  2. Псевдодеменція – пацієнт не в змозі впоратися із найпростішим завданням, дезорієнтований, не може дати нормальної відповіді на найпростіше запитання.
  3. Істеричне сутінкове затьмарення. Поведінка стає навмисне демонстративною, з’являються галюцинації, маячня, пов’язані з ситуацією, що травмує.

Заболевание может развиваться резко после перенесенной психологической травмы и продолжаться несколько месяцев. Важно вовремя обратиться к специалистам, купировать приступ, получить адекватное лечение. В этом случае прогноз будет благоприятен.


Наслідки психозу

У людей, які перенесли захворювання навіть після того, як будуть усунуті всі симптоми, можливі наслідки психозу. Виявлятися вони можуть у змінах характеру на гірший бік. Раніше тактовна, чуйна людина стає грубою, нетерпимою, нетактовною, агресивною. Можуть початися розлади розумового процесу – людина втрачає здатність мислити послідовно, втрачає необхідні для трудової діяльності навички, змушена оформляти інвалідність.

Родичам важливо пам’ятати, що чим швидше розпочато лікування, тим воно буде ефективнішим. Необхідне стаціонарне лікування, прийом спеціальних лікарських засобів, проходження курсу психотерапії. Не варто квапити лікарів з випискою з клініки після усунення нападу. Це може призвести до рецидиву, після якого негативні розлади будуть посилюватися та гірше піддаватися терапії.


Лікування психозу

Діагностує психоз лікар-психотерапевт. Під час огляду він з’ясовує реакції людини на навколишній світ, з’ясовує перебіг мислення пацієнта. Отримати правильну картину стану допомагають родичі. Також використовують такі методи як:

  1. МРТ мозку.
  2. Електроенцефалограма.
  3. Лабораторний аналіз крові на гормони.

Лікування психозу в домашніх умовах не рекомендується, оскільки пацієнти не контролюють себе. Потрібне постійне спостереження для того, щоб не допустити спроб заподіяти шкоду собі або близьким.

Лікування психозу полягає у призначенні таких груп медикаментів:

  1. Нейролептики – знімають напад, усувають галюцинації, марення.
  2. Ноотропи нормалізують функціонування мозкової діяльності.
  3. Атипові антипсихотики сприяють відновленню нейронних зв’язків.
  4. Антидепресанти перешкоджають розвитку депресій.

Необхідне проходження психотерапевтичної реабілітаційної програми. Щоб повернутися до нормального життя після виписки, пацієнт тривалий час працює з психотерапевтом.

Додатково можуть застосовуватися методи фізіотерапії, масажі, голковколювання, лікувальна фізкультура.

Своєчасне отримання допомоги дає сприятливі прогнози. Медики дадуть рекомендації щодо подальшого способу життя, які полягатимуть у дотриманні режиму дня, виключенні шкідливих звичок, легкої фізичної активності, правильному харчуванні.

Слід зруйнувати стереотипи про те, що люди, які проходили лікування психозу небезпечні. Вчасно призначена терапія, проходження повного курсу реабілітації, дотримання рекомендацій лікарів здатні повернути хворого до нормального життя та не допустити рецидивів.

Иванов Александр
Подробнее
Залишилися питання?

Отримайте детальну консультацію абсолютно безкоштовно!

КОНСУЛЬТАЦІЯ